Nová adresa
Rínok Rača - Rudroffova 3, BA
Zavolajte nám
0918 620 944
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk
vyskočená platnička

Vyskočená platnička sa dá riešiť operáciou. Ešte predtým však vyskúšajte navštíviť fyzioterapeuta

Hernia disku. Zdravotný problém známejší skôr ako vyskočená platnička.Už jeho prvé príznaky dokážu značne znepríjemniť bežné činnosti počas dňa. V niektorých prípadoch pomôže cvičenie s fyzioterapeutom, inokedy treba ísť pod nôž chirurgovi. Ako sa tejto situácii vyhnúť si prezradíme nižšie. 

Moderný životný štýl má svoje úskalia. Prevažne sedavý spôsob života v práci či doma vedie k nadváhe, srdcovo cievnym chorobám a problémom s pohybovým aparátom. Do poslednej kategórie by sme mohli zaradiť práve herniu disku. 

Čo rozumieme pod vyskočenou platničkou?

Aby sme si zodpovedali vyššie položenú otázku, musíme si najskôr zopakovať učivo základnej školy. Chrbtica sa skladá zo série stĺpovito usporiadaných stavcov. Zdravá chrbtica je dvakrát esovito prehnutá a delí sa na päť častí. Zhora smerom dolu je najskôr sedem krčných stavcov, dvanásť hrudníkových stavcov, päť driekových stavcov, päť krížových stavcov a štyri až päť kostrčových stavcov zrastených do kostrče. 

Stavce sa o seba nederú, nakoľko sa medzi nimi nachádzajú platničky. Tie vstrebávajú nárazy vyplývajúce z každodennej činnosti. Každá platnička má dve časti. Vnútorná časť je mäkká, želatínová. Vonkajšiu časť tvorí tzv. prstenec a je pružná. 

Vyskočená alebo tiež ľudovo nazývaná vytečená platnička je stav, kedy sa vnútorná časť posunie mimo stred, čím sa vlákna namáhajú a poškodzujú. Po istom čase dôjde k situácii, že sa jadro platničky vysunie von z prstenca, čím začne tlačiť na nervový koreň. 

Príznaky hernie disku

K vyskočeniu platničky môže dôjsť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najčastejšie je to však práve spodná časť v okolí krížov. Prejavy takéhoto ochorenia sú potom nasledovné:

  • bolesť a znecitlivenie na jednej strane tela
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje pri niektorých pohyboch, poprípade pri zmene polohy v noci
  • bolesť sa stupňuje pri státí alebo sedení
  • nevysvetliteľná svalová slabosť
  • bolesť, ktorá sa šíri do rúk a nôh

Intenzita bolesti býva individuálna. Sú pacienti, ktorí pociťujú jemné mravenčenie, no nájdu sa aj takí, ktorí nedokážu kontrolovať svoje svaly. 

Najčastejšie príčiny vyskočenia platničky

Existuje niekoľko základných príčin, prečo k hernii disku dochádza. Veľmi častým dôvodom je nedostatok pohybu. Veľa ľudí pri práci nemá dobré držanie tela, vhodnú stoličku a hlavne nerobí si prestávky so zmenou polohy chrbtice. Ak sa potom doma nevenuje nejakému športu alebo pravidelnému cvičeniu, je na najlepšej ceste vyskúšať si herniu disku na vlastnej koži.

Nadváha taktiež zvyšuje riziko vyskočenia platničky. Kilá navyše stupňujú tlak na dolnú časť chrbta, ktorá skôr či neskôr nevydrží nápor. Medzi rizikové faktory patria aj povolania, ktoré vyžadujú dvíhanie, tlačenie či ťahanie bremien väčších hmotností. Dôležité je preto používať správnu techniku zdvíhania bremena, kedy sa využíva sila nôh a nie chrbta. 

Diagnostika hernie disku

Diagnostika vyskočenej platničky prebieha podrobnou prehliadkou od lekára. Ten kontroluje hmatom pacientove bolestivé miesta, poprípade mu prikáže spraviť nejaký pohyb. Prostredníctvom kontrolných otázok rýchlo zistí, kedy a za akých okolností dochádza k nárastu bolesti alebo jej stupňovaniu. 

Lekár dokáže diagnostikovať herniu disku aj pomocou rôznych prístrojov. Röntgenové a CT snímky odhalia podobné ochorenia. Ešte precíznejšie je vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie, ktoré pomôže presne identifikovať umiestnenie postihnutej platničky.

Rovnako poslúži aj Diskogram. Počas vyšetrenia sa vstrekuje farbivo do mäkkého stredu platničky, aby sa mohol identifikovať rozsah poškodenia. Obdobne funguje aj Myelogram. V tomto prípade sa však farbivo vstrekuje do miechovej tekutiny a následne sa pomocou röntgenu ukáže, v akej miere vyvíja platnička tlak na miechu a nervy. 

Ako prebieha liečba vyskočenej platničky?

Na vyskočenú platničku existuje niekoľko liečebných postupov. Ich nasadenie však záleží od rozsahu poškodenia a samotnej bolesti. Prvou možnosťou sú lieky. Tie sa užívajú na zmiernenie bolestivých príznakov a uvoľnenie svalových spazmov. Prípadne sa anestetiká pichajú pomocou injekcií priamo do oblasti postihnutého nervu (hernie). Pravidelné užívanie liekov však môže mať neblahý následok na ostatné vnútorné orgány.

Pomôcť zmierniť bolesť však môže aj fyzioterapeut. Ten vás najskôr vyšetrí McKenzie metódou a následne naordinuje liečebný program, ktorý pomôže uvoľniť tlak na nervový koreň, posilniť chrbtové svaly. Špecifické spevnenie – stabilizácia chrbtice má pozitívny dopad na herniu disku. Fyzioterapeut môže zároveň odporučiť aj ďalšiu doplňujúcu terapiu.

Používa sa napríklad terapia suchým teplom alebo chladom, ultrazvukom, ktorý zlepšuje prekrvenie postihnutej oblasti alebo alternatívnu elektroterapiu. 

Pokiaľ lieky nezaberajú a cvičenie nepomáha, nezostáva nič iné, než operácia. Počas chirurgického zákroku sa zvyčajne laparoskopicky odstráni vyčnievajúca časť platničky. V prípade, že by ani takýto zákrok nepomohol, môže lekár odporučiť vymeniť platničku. 

Prevencia pomôže predísť hernii disku

Pokiaľ sa chcete vyhnúť problémom s vyskočenou platničkou, dbajte na prevenciu. Ak máte sedavé zamestnanie, robte si pravidelné prestávky, kedy vstanete a prejdete sa. Ideálne je zaviesť aktívny pohyb aj doma, aspoň trikrát za týždeň. 

Dôležité je aj pravidelné cvičenie. Nemusíte hneď chodiť do fitnescentra. Existujú cvičenia na platničky s vlastnou váhou tela. Ideálny je napríklad pilates, jóga či SM systém, ktorý je zameraný na pohybový aparát človeka. Zo skúseností nám vyplýva, že najefektívnejší je predovšetkým individuálny prístup so sledovaním reakcií na konkrétne cvičenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *