Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk

Skolióza je názov pre mimoriadne zakrivenie chrbtice, tak v smere predozadnom – čiže sa extrémne prehlbujúce sa bežné krivky chrbtice, avšak najčastejšie  mimo stredovú os chrbtice do strán. K týmto vyoseniam sa neskôr pridružujú aj rotácie exponovaných stavcov a vzniká viditeľný efekt jednostranného vyhrbenia chrbtice. Často je viditeľný len v predklone a to v predozadnom pohľade.

Príčiny skolióz sú rozmanité. Od asymetrických pohybových aktivít, cez zlozvyky pri práci za PC alebo písaní domácich úloh u detí, mimoriadne rýchly rast a neschopnosť tela prispôsobenia sa, zranenia spôsobujúce odľahčovanie dolnej končatiny dlhšiu dobu bez adekvátnej rehabilitácie, až po kratšiu dolnú končatinu, alebo zdanlivo banálne asymetrické zníženie pozdĺžnej klenby nohy a pod. Nieje neobvyklé, že príčina skoliózy nie je presne známa. Ak je chrbtica asymetricky zaťažovaná, tým sa jej vytvárajú predpoklady na patologické zakrivenie a skolióza je na svete.

Skolióza je diagnostikovaná vyšetrovacími manévrami lekára alebo fyzioterapeuta a potvrdená röntgenologicky. Tu sa udáva zakrivenie v tzv. Cobbových uhloch.

  1. Pri zakrivení do 20° podľa Cobba je odporúčaná intenzívna fyzioterapia.
  2. Od 20° do cca 40° podľa Cobba lekár odporúča kombináciu fyzioterapie s korzetom od pár hodín denne až po 23-hodinové nosenie. Korzet pôsobí tlakom na najviac deformované časti chrbtice a pomáha tak náprave alebo zastaveniu rútenia sa chrbtice.
  3. Od cca 40° podľa Cobba lekár indikuje operačnú liečbu. Správne vedená a adekvátne intenzívna fyzioterapia sa snaží tejto poslednej možnosti zabrániť.

Fyzioterapia u nás pozostáva s prísne individuálne vedenej hodiny. Klient je oboznámený s režimovými opatreniami, teda ako sedieť, ako oddychovať, do akej polohy sa nesmie s chrbticou dostávať aby si stav nezhoršoval. Vytvára sa fotodokumentácia pre porovnávanie dosahovaných výsledkov.

V cvičeniach sú používané asymetrické pohybové vzory vybrané na mieru aj podľa šikovnosti klienta alebo schopnosti precítiť ich či zapamätať si ich. Využívane tzv. deskoliotizačné a derotačné prvky presne do rotovaných segmentov. Klienti si môžu robiť foto alebo video – dokumentáciu, na uľahčenie správneho prevedenia vybraných cvičení.

Viac o téme sa môžete dozvedieť na našom Blogu.

 

krivka skoliózy revitalis
krivka skoliózy