Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk
fyzioterapeut

Fyzioterapeut – kedy ho vyhľadať a ako vám pomôže

Práca fyzioterapeuta je najčastejšie spájaná s aktívnym športom. Ide však o veľký omyl. Fyzioterapeut sa prevažne venuje problémom bežných ľudí, ktorí majú boľavý chrbát, stuhnuté svalstvo alebo ich inak trápi pohybový aparát.

Pravidelný pohyb má blahodárny vplyv na naše zdravie. Túto vedomosť poznali naši predkovia už dávno. Ešte v antických časoch písali osobnosti ako Hippokrat, Platón či Aristoteles o tom, že aktívny život pomáha udržiavať zdravú mysel aj telo. Moderná fyzioterapia sa však začala rozvíjať až v druhej polovici 20. storočia. 

Samotný pojem fyzioterapia pochádza z gréčtiny. Je zložená zo slov physis, teda príroda a therapeia, čiže liečenie. Vo voľnom preklade by sme mohli povedať, že fyzioterapia je liečba využívajúca prirodzených prírodných podnetov k zachovaniu či obnove zdravia. 

Kto je to fyzioterapeut?

Kľúčovou postavou pri fyzioterapii je fyzioterapeut. Často býva zamieňaný s masérom alebo ortopédom. Nie je však ani jedno z týchto povolaní. V skutočnosti ide o vysokoškolsky vzdelaného zdravotníckeho pracovníka, ktorý pomáha odstraňovať problémy s pohybovým aparátom. Najčastejšie sa venuje ľuďom, ktorí majú problémy spôsobené zlým životným štýlom (napr. sedavé zamestnanie, jednostranné preťaženie, úrazy…)

Súčasťou jeho povolania je samozrejme celoživotné vzdelávanie, ktoré je potrebné na udržanie odbornosti. Fyzioterapeut musí byť registrovaný v Slovenskej komore fyzioterapeutov, ktorá kontroluje ich vzdelanie a odbornosť. 

Fyzioterapeut dokáže zistiť príčinu vzniku bolesti a v ideálnom prípade ju spoločne s pacientom natrvalo odstráni. Na rozdiel od lekára nepredpisuje žiadne lieky, ale pomocou špeciálnych terapií pomáha postihnuté miesto liečiť. 

  • masáž – pomôže uvoľniť stuhnuté svalstvo, zlepší prekrvenie postihnutej oblasti, čím podporí regenráciu. 
  • fototerapia – ide o liečbu svetlom, kedy na organizmus pôsobí elektromagnetické žiarenie. Používa sa napríklad špeciálny laser, ktorý zmierňuje bolesť, pôsobí protizápalovo a biostimulačne alebo biolampa pôsobiaca najmä na regeneráciu tkanív
  • hydroterapia – slúži najmä ako forma regenerácie. Ide o široké spektrum využitia vody od teplého kúpeľa, cez masáž prúdom vody až po striedanie aplikácie teplej a studenej vody. 
  • magnetoterapia – je založená na pozitívnom účinku magnetického poľa na ľudský organizmus. Používa sa najmä na liečbu bolesti, zápalov a opuchov. Zároveň však urýchľuje hojene zranení. 
  • elektroterapia – pri tejto forme sa využíva liečebný účinok elektrickej energie. Elektroliečba má najmä analgetické účinky, pomáha zlepšovať krvnú cirkuláciu a výživu tkanív. 

Ako postupuje pri práci fyzioterapeut?

Ako prvý krok pri návšteve fyzioterapeuta je funkčné vyšetrenie. Mal by ho urobiť aj napriek tomu, že prídete so stanovenou diagnózou napríklad od ortopéda. Na základe svojich zistení následne zostaví krátkodobý a dlhodobý rehabilitačný plán. 

Prioritným cieľom je čo najskôr pomôcť zmierniť bolesť. Sekundárnym, no nemenej dôležitým je príčinu problémov odstrániť natrvalo a zároveň jej predchádzať v budúcnosti. Zväčša ide o rôzne druhy cvičení a aplikácii prístrojov určených na regeneráciu. 

Pri každej ďalšej návšteve sleduje fyzioterapeut zmeny a hodnotí priebeh terapie. Podľa potreby potom upravuje terapiu tak, aby priniesla čo najlepší výsledok. 

S veľkou pravdepodobnosť odídete od fyzioterapeuta aj s plánom na cvičenie doma. Niekoľko sedení u odborníka by nedokázalo nahradiť to, čo ste dlhé mesiace (roky) zanedbávali. Dôležité ale je, že väčšina problémov je zvratných a návrat k zdraviu je možný. 

praca fyzioterapeuta

Kedy sa objednať k fyzioterapeutovi? 

Len málokto je dnes v takom zdravotnom stave, že by sa mu terapia od odborníka nehodila. Nie je to však len záležitosťou ľudí so sedavým zamestnaním. 

Veľkú časť klientely fyzioterapeuta sú práve ľudia pracujúci manuálne. Pri svojej práci totiž neraz vykonávajú jeden a ten istý pohyb dokola, čím zaťažujú len istú časť svalov a šliach. Zvyšok postupne ochabuje. Výsledkom je potom stuhnuté svalstvo a rôzne zdravotné problémy pohybového aparátu

Návšteva fyzioterapeuta je nevyhnutná najmä po úrazoch a operáciách, kedy je potrebné správne zrehabilitovať, aby sa prinavrátila plná funkčnosť danej časti tela. 

V neposlednom rade sa môže ku fyzioterapeutovi objednať aj zdravý človek, ktorý sa chce udržať vo vitálnom stave čo najdlhšie. Absolvuje tzv. preventívne vyšetrenie. Prinajlepšom vás fyzioterapeut pošle domov s dobrou správou, že máte výborné držanie tela a že máte pokračovať v nastolenom trende. Oveľa pravdepodobnejšie vás ale upozorní na nejaký začínajúci problém, ktorý by sa skôr či neskôr prejavil bolesťou niektorej časti tela. 

Koľko stojí návšteva fyzioterapeuta?

Cena za návštevu fyzioterapeuta sa líši najmä od toho, čo s vami bude fyzioterapeut robiť. Základné vyšetrenie a stanovenie liečebného postupu vyjdú zhruba na 25 – 80€. Špeciálne masáže od fyzioterapeuta bývajú drahšie a ich cena sa pohybuje na úrovni 20 – 50€. Individuálna terapia s fyzioterapeutom stojí najviac a začína od 25€ vyššie.

Pre detailnejší prehľad cien si môžete pozrieť náš cenník.

Na záver

Navštíviť fyzioterapeuta, nechať zhodnotiť svoj zdravotný stav a dbať na jeho odporúčania predstavuje výbornú prevenciu pred zdravotnými problémami v budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *