Bolesti krčnej chrbtice – príčiny, príznaky a liečba
Bolesť krčnej chrbtice je veľmi nepríjemná. Obmedzuje prakticky akúkoľvek činnosť v rámci dňa a čo je horšie, často obmedzuje aj spánok. Odborníci sa zhodujú na jednom. Problémom s krčnou chrbticou je potrebné predchádzať, nakoľko je liečba zdĺhavá.
Podľa odhadov až 70% ľudí trpí nejakou formou bolesti krčnej chrbtice. Tento stav negatívne vplýva na celkovú kvalitu každodenného života. Za hlavnú príčinu sa udáva najmä sedavý spôsob života a dlhodobé namáhanie stále tých istých svalových partií. Našťastie aj tu existuje prevencia, ktorá vie pomôcť predchádzať stavom zablokovanej krčnej chrbtici.
Na čo slúži krčná chrbtica?
Krčná chrbtica patrí medzi kľúčové časti ľudského tela. Vychádza od spodiny lebečnej až po hrudnú chrbticu. Tvorí ju sedem stavcov, ktoré sa označujú ako C1 až C7. Jej úlohou je udržiavať všetky nervové vedenia, ktoré vedú informácie z mozgu do ostatných častí tela a naopak. Predovšetkým teda chráni miechu, ktorá túto komunikáciu zabezpečuje.
Zároveň sa krčná chrbtica stará o pohyb hlavy do všetkých strán. Tá váži priemerne až päť kilogramov a pokiaľ sa zrovna nepozeráme priamo, ale smerom k zemi, tlak na krčnú chrbticu je ešte väčší.
Príčina bolesti krčnej chrbtice
Dôvodov prečo človek pociťuje bolesť krčnej chrbtice býva celé spektrum. Jednou z hlavných príčin je pozeranie jedným smerom (napríklad celé hodiny do počítača v kancelárii). Dôvodom môže byť aj nadmerná záťaž.
Evolučne je hlava vyvinutá tak, že má primárne byť vo vodorovnej polohe. Pozeraním povedzme do smartfónov máme niekoľko hodín hlavu pritiahnutú bradou k hrudníku, čím sa nadmerne a hlavne dlhšiu dobu zaťažuje krčná chrbtica.
Aj nadmerná fyzická práca môže mať za následok bolesti krčnej chrbtice. Pokiaľ vykonávame jeden a ten istý pohyb (napríklad pri práci v továrni) zaťažuje sa iba jedna časť tela. Iné svalové partie nepracujú rovnomerne prípadne ochabujú. Táto disproporcia teda môže viesť k problémom v oblasti chrbtice.
Medzi ďalšie príčiny bolesti krčnej chrbtice patrí napríklad:
- nesprávne držanie tela
- nedostatok pohybu
- dlhodobé sedenie alebo iné prolongované statické zaťaženie
- zranenie
- zlý matrac resp. vankúš
- nadváha
Samostatnou kapitolou je stres. Ten negatívne pôsobí na naše držanie tela. Keď sme v strese, telo je napäté a stuhnuté. Pokiaľ stresová situácia prevláda dlhší čas, zákonite sa to prejaví aj na ľudskom zdraví. Permanentný stres dokáže spôsobiť napríklad žalúdočné a tráviace problémy, poruchy spánku, bolesti hlavy (najmä migrénu) a tiež sa môže prejaviť v podobe bolesti krčnej chrbtice.
Zablokovaná krčná chrbtica a jej príznaky
Príznaky problémov s krčnou chrbticou sa prejavujú rôzne. V prvom rade je to bolesť hornej časti krku, ktorá môže prechádzať do záhlavia. Sprievodným javom môžu byť aj závraty pocity na zvracanie. Často sa vyskytuje aj bolesť hlavy z krčnej chrbtice.
Problémy s krčnou chrbticou sa môžu prejaviť v podobe tlaku v šiji a pocitom stuhnutosti, ktorý vyžaruje smerom do rúk. Nie je výnimkou, keď ľudia pociťujú aj bodavú bolesť, mravčenie alebo celkové znecitlivenie niektorej časti horných končatín.
Ako sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice?
Existuje niekoľko možností, ako sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice. V prvom rade treba zabudnúť na analgetiká. Poskytnú síce úľavu, no majú iba krátkodobú účinnosť. Preto treba ísť po podstate a hľadať príčinu problémov.
Najlepším riešením je cvičenie. To by sa malo zamerať na strečing a cvičenie na napriamenie chrbtice tak, aby sa preťažené svaly uvoľnili. Síce na internete nájdete množstvo videí a článkov na takéto cviky, vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom. Zvyčajne každý človek potrebuje na svoj problém individuálne riešenie.
Preto je lepšie najskôr zájsť za odborníkom, čo je v tomto prípade fyzioterapeut. Ten vás najskôr vyšetrí. Opýta sa na celú vašu anamnézu, spraví si funkčné diagnostické vyšetrenie a na jeho základe potom vytvorí individuálny cvičebný plán. Na úvod s vami dané cviky precvičí, aby si bol istý, že ich budete vykonávať správne.
Fyzioterapeut vám taktiež poradí, ako spať pri bolesti krčnej chrbtice, pokiaľ nepríjemné pocity neustúpia. Zároveň môže okrem cvičenia aplikovať rôzne liečebné terapie ako je napríklad masáž, tejpovanie, alebo aplikujem elektroliečbu (magnetoterapia) a podobne.
Predchádzajte bolesti krčnej chrbtice
Liečba bolesti krčnej chrbtice môže byť zdĺhavá. Preto je dôležité jednak návštevu fyzioterapeuta neodkladať do doby, kedy je problém už kontinuálny. Treba sa objednať už pri prvých príznakoch.
Zároveň je kľúčová prevencia. Pokiaľ pracujete v kancelárii, robte si aspoň raz za hodinu prestávku. To neznamená však, že máte namiesto práce tráviť čas na sociálnych sieťach. Treba sa postaviť zo stoličky, poprechádzať sa, ponaťahovať sa a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť. To isté platí aj v prípade manuálnej práce. Pokiaľ to situácia dovolí, je potrebné striedať napríklad ruky, aby boli zaťažované rovnomerne.
Veľkú pozornosť by ste mali venovať aj voľnočasovým aktivitám. Netráviť ich pred televíziou alebo počítačom, ale zaradiť do svojho života aj športovanie a prechádzky. Rovnako dôležitý je výber správneho matraca, ktorý by mal byť skôr tvrdší. Kvalitnejší vankúš je základom pre optimálny spánok.