Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk

Ako sa pohybovať a pracovať v záhrade bez bolesti chrbtice

Jar je opäť tu a s ňou aj naša radosť z práce vonku, na čerstvom vzduchu.  Niekoľko mesiacov sme strávili v  zimnej “gaučovej“ záťaži, následne sa púšťame  bez prípravy, v akondícii do záhradkárčenia. Je potrebné si otvorene povedať aj to, že po celom týždni sedenia za PC, laptopom vybiehame do záhrady, aby sme všetko cez víkend dobehli a to v čo najkratšom čase.

Takto si len koledujeme o problém. Preto v ambulancii často počujeme: „to ma len ofúklo, to nič – to prejde, nie som len zvyknutý“ a pod. Dovoľte, aby sme Vám ponúkli návod, ako tieto záhradkárske endorfínové chvíle, stráviť bez následnej bolesti.

zdravý chrbát s revitalis
„väčšina prác v záhrade sa robí v predklone“ – NESPRÁVNE

Je jasné, že väčšina prác v záhrade sa robí v predklone – okopávanie, vyplievanie, strihanie kríčkov, sadenie…. Preto musíme urobiť zopár opozitných pohybov pred každou dlhodobejšou prácou v predklone. Môžeme v ľaku na tráve alebo v stoji. Ak nemáte bolesť zopakujte si pohyb 10x a po čase znova.

 

 

 

 

 

 

 

revitalis chrbát a záhrada
SPRÁVNE

Všetky práce sa snažte vykonávať so vzpriamenou chrbticou. Ak si spomínam, kdesi na základnej škole sme sa učili, že chrbtica má tvar 2-násobného „S“ prehnutia – pokúsme sa dopriať našej chrbtici túto komfortnú zónu.

 

 

 

 

 

 

Ponúkame vám ešte zopár fotografií, ako by to mohlo vyzerať, ak nechceme chrbticu preťažiť.

NESPRÁVNE
SPRÁVNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NESPRÁVNE
SPRÁVNE

 

A na záver ešte dva cviky na uvoľnenie medzi záhradkárčením:

 

 

 

 

 

 

 

 

Želáme vám bohatú úrodu bez bolesti chrbtice!    

Váš tím Revitalis

Vrcholový šport si vyžaduje poctivú rehabilitáciu

Aké je to lyžovať v ére Petry Vlhovej?

O tom, aký je vrcholový šport náročný, aké problémy mala s chrbtom a ako jej nakoniec pomohla rehabilitácia, porozprávala denníku N lyžiarka Petra Hromcová. A spomenula si pri tom aj na nás! 🙂

Petra Hromcova a Revitalis
Zdroj: Petra Hromcová a Zväz slovenského lyžovania

S liekmi proti bolesti som skúšala pretekať ďalej, vyjazdila som si však len minimum bodov a môj stav sa stále zhoršoval… bolesť presahovala cez nervy až do nôh a ja som sa začala zmierovať s tým, že je mojej kariére naozaj koniec.

Jedného dňa som však narazila na odborníčku Luciu Mercekovú, ktorá mi sľúbila, že mi pomôže aj bez zákroku. Dá sa to zvládnuť aj cvičením, vravela.

Spočiatku som bola skeptická, veď podobné slová som nepočula prvýkrát. Viacerí fyzioterapeuti ma už predtým dokázali dostať z bolestí, no stále som nedokázala ďalej lyžovať. Bola to priveľká záťaž na môj chrbát.

Ona ma však skutočne dala do poriadku. Pol roka som si dala voľno od pretekov, potom som začala cvičiť a opäť lyžovať…

Zdroj: dennik N

Rehabilitácia v Revitalise a vrcholové lyžovanie
Zdroj: dennik N / Foto N – Tomáš Benedikovič

Poteší nás, keď človek/pacient nezabúda na spoločnú drinu, ktorá priniesla svoj výsledok.

Nikdy nesľubujeme, to čo nemôžeme splniť. Tak to bolo aj u Petry.

Prehrýzali sme sa rôznymi metódami terapie a modelovali sme ju na mieru podľa aktuálneho stavu. Proces fyzioterapie je úspešný len za splnenia dvoch podmienok: 1. ak je použitá efektívna metóda (je ich mnoho, výber je na terapeutovi) a 2. ak je pacient disciplinovaný – a to Petra určite je.

Vďaka Petre, za spoločný zmysluplný čas. Tešíme sa, že Petra môže opäť športovať a držíme jej palce!

Prečítajte si celý článok priamo v denníku N.

https://dennikn.sk/2340217/som-slovenska-lyziarka-petra-hromcova-a-porozpravam-vam-ake-je-to-lyzovat-v-ere-petry-vlhovej/

 

Tím Revitalis

 

Post-covidová rehabilitácia

Post-covidový syndróm. Čo to vlastne je?

Od roku 2019 nám pribudli nové dôvody fyzioterapie, ktoré môžeme nazvať ako post-COVIDové syndrómy. Jedná sa o množstvo závažných neurologických príznakov, kardiovaskulárnych a príznakov spojených s únavou a poruchami dýchania. Intenzita prejavov je mimoriadne variabilná, tak ako samotný priebeh ochorenia. Z tohto dôvodu je nevyhnutné pristupovať ku výberu a dávkovaniu terapie individuálne.

stereotypy dýchania
REVITALIS-postcovidová rehabilitácia

Zatiaľ neexistuje overená doporučená liečba, ktorou by sa dalo zamedziť nástupu príznakov po odznení akútnej fázy COVID 19. Preto je dôležitá správne vedená fyzioterapia, aby sa zlepšila kvalita života pacienta čo možno najskôr. Ak bude potrebná intervencia špecialistu ako neurológa, psychiatra, psychológa, pneumológa a pod., zabezpečíme Vám overeného odborníka.

Trénovanie správneho dýchania
REVITALIS – Trénovanie správneho dýchania

V centre fyzioterapie REVITALIS máme možnosti fyzioterapie v interiéri aj exteriéry. Samozrejme kompletná rehabilitácia prebieha za dodržania všetkých epidemiologicko-hygienických opatrení. Ak nám to počasie dovolí fyzioterapia prebieha aj v exteriéry. Pre pacientov s poruchami dýchania je to možnosť zabezpečiť viac priestoru a pocitu dostatku kyslíka. Pracujeme na úrovni zvyšovania kondície, venujeme sa poruchám dýchania vrátane odporučenia pomôcky pre domáce použitie. Respiračná fyzioterapia je dávkovaná na základe vyšetrenia dychových funkcií. Cielene upravujeme taktiež kapacitu pľúc.

Často sú postihnuté i svaly v oblasti hrudníka, ktoré sa nedokázali „spamätať“ po dusivých epizódach.

Lokalizované dýchanie pomocou pásu
REVITALIS – Lokalizované dýchanie

Využitie manuálnych techník je v tomto prípade pre získanie elasticity hrudníka nevyhnutné. Aj keď terapia trvá týždne, ojedinele až mesiace, určite prinesie očakávaný výsledok ambulantnou formou.

 

 

 

 

 

 

Ak máte akýkoľvek problém alebo deficit informácií ohľadom post-covidovej terapie. Ozvite sa nám a verte, že cielenou fyzioterapiou naberiete nový dych. Sledujte nás aj na facebooku!