Nová adresa
Rínok Rača - Rudroffova 3, BA
Zavolajte nám
0918 620 944
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk
Mckenzie metóda

McKenzie metóda pomáha pri bolestiach chrbta, krku a končatín. Zvládnete to aj doma

McKenzie metóda vznikla pred vyše polstoročím. Za ten čas pomohla zmierniť či úplne odstrániť bolesti chrbta, krku a končatín tisícom ľudí po celom svete. V čom spočíva jej čaro a ako si ju vyskúšate aj doma si povieme nižšie. 

Za touto jedinečnou metódou stojí Robin McKenzie. Novozélandský fyzioterapeut si v roku 1952 otvoril svoju vlastnú súkromnú prax vo Wellingtone na Novom Zélande. Špecializoval sa na liečbu ochorení spojených s chrbticou. 

Počas svojej praxe postupne prišiel s myšlienkou, že istými pohybmi (cvikmi) by sa mali dať napríklad vrátiť späť na svoje pôvodné miesto medzistavcové platničky. Tým sa zmiernia pacientove bolesti. Svoje myšlienky rozvíjal a prišiel so záverom, že špecificky vybrané pohyby vedia pomôcť pri problémoch s pohybovým aparátom. 

Inšpiráciou mu bol náhodný moment. Do jeho ordinácie prišiel pacient, ktorý trpel bolesťou na pravej strane driekovej chrbtice. Bolesti zároveň vystreľovali do sedacieho svalu a nohy. Pacient si počas neprítomnosti McKenzieho ľahol na brucho na polohovateľný stôl. Ten zostal po predchádzajúcom pacientovi vo vrchnej časti vyvýšený. 

Ako bol pacient niekoľko minút v záklone, bolesť nohy ustúpila a z pravej strany sa presunula do stredu. Stav pacienta sa odvtedy už len zlepšoval. 

Čo je McKenzie metóda?

Ide o systém, ktorý fyzioterapeuti, ale aj pacienti používajú na riešenie problémov chrbta, krku a končatín. Podľa výskumov má väčšina bolestí pohybového aparátu svoj základ v nesprávne vykonávaných každodenných pohyboch a zlom držaní tela. Špeciálnymi cvikmi alebo polohou tela je možné väčšinu príčin bolesti v chrbtici či končatinách odstrániť.

Robin McKenzie si bol istý, že pokiaľ pacientov správne poučí, dokážu sa vyliečiť aj sami. McKenzie terapia teda pomáha rozvíjať samouzdravovací potenciál tela. Vo svete sa používa viac ako 30 rokov a je medzinárodne uznávaná ako metóda diagnostiky a liečby nie len bolesti chrbta ale aj končatín.

4 kroky McKenzie metódy

McKenzie metóda liečby je terapia rozdelená na štyri základné kroky.

Vyšetrenie 

Na začiatku procesu liečby je vyšetrenie. Špecializovaný terapeut urobí detailnú anamnézu a sleduje príznaky. Pacient musí zvyčajne urobiť sériu pohybov a vytrvať v určitých polohách. Nakoľko McKenzie metóda je založená na opakovaní testovaných pohybov, aj v tomto prípade bude potrebné dané úkony urobiť niekoľkokrát. Terapeut na základe zmien príznakov resp. rozsahu pohybu, ktoré vznikajú následkom opakovania pohybu určí problém. 

Klasifikácia

Vychádzajúc z vyšetrenia sa problémy pohybového aparátu klasifikujú. Delia sa na tri podkategórie – dysfunkčný syndróm, posturálny syndróm a poruchový syndróm. Existujú však aj situácie, kedy pacient nezapadá ani do jednej z podkategórií. V tom prípade je jeho problém iného charakteru a McKenzie metóda pravdepodobne nebude správnou metódou liečby.

Liečba

Terapeut na základe vyšetrenia a testov doporučí konkrétne cvičenia. Zároveň poradí aj polohy tela, ktorým by ste sa dočasne mali vyhnúť. Pokiaľ je pacientov stav vážnejší, terapeut pomôže s cvičením ešte predtým, než ich bude môcť jedinec vykonávať sám. Cieľom týchto cvičení je redukcia bolesti a úplné odstránenie ich príčin.

Pri McKenzie metóde liečby (terapii) je dôraz kladený na iniciatívu pacienta. Účinky cvičenia sa dostavia skôr, pokiaľ ich pacient bude vykonávať sám, niekoľkokrát za deň. Dlhoročná prax potvrdzuje, že väčšina ľudí je schopná sa liečiť sama, pokiaľ dostanú potrebné usmernenie a pomôcky. 

Prevencia

Samostatné cvičenie vedie prirodzene pacienta k nadobudnutiu vedomosti o tom, ako minimalizovať riziko opätovného výskytu problému. Pre prevenciu vzniku problémov je nevyhnutný aktívny prístup a teda pravidelné cvičenie a vyhýbanie sa nepriaznivým návykom. Ak sa náhodou príznaky vrátia, je vhodné opätovne navštíviť terapeuta – špecialistu.

Cviky metódy McKenzie zvládnete aj doma

McKenzie terapia si nevyžaduje žiadne špeciálne pomôcky. V podstate vám postačí podložka na cvičenie. V rámci cvikov sa používa niekoľko základných prvkov. 

Príklady McKenzie cvikov

  • Ľah na bruchu – ľahnite si na brucho a ruky si dajte pod čelo. Hlavu otočte na stranu. Uvoľnite sa a dýchajte do brucha. Už takýto pohyb mierne masíruje, naťahuje a zmierňuje bolesť spodnej chrbtice. 
  • Záklon v stoji – pevne sa postavte a položte si dlane na sedacie svaly tak, aby prsty smerovali k zemi. Následne sa voľne zakloňte. Takto si môžete preventívne udržovať chrbticu bez bolesti. 
  • „Sfinga“ – ľahnite si na brucho, potom sa zdvihnite tak, že sa opriete o lakte a dlane. Lakte by mali zvierať 90 stupňový uhol. V pozícii sa pokúste uvoľniť a vydržte v nej štyri sekundy, potom sa opäť vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 10x. 
  • Flexia v ľahu na chrbte – pri tomto cviku si ľahnite na chrbát. Pokrčte kolená, vydýchnite a pritiahnite obe nohy k bruchu. Vydržte tak aspoň 4 sekundy a potom ich opäť položte na podlahu. Opakujte aspoň 10 krát. Táto pozícia je používaná skôr výnimočne.

Na záver

Ešte predtým, než sa pustíte do cvičenia McKenzie terapie, je dobré zájsť najskôr za odborníkom. V Revitalise máme s McKenzie metódou niekoľkoročné skúsenosti a stáli sme pri začiatkoch presadzovania tejto liečebnej terapie na Slovensku. Budeme radi, keď vyšetrenie a výber terapie skráti vašu liečbu. Vaša snaha tým bude viesť k požadovanému výsledku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *