Čo je to fyzioterapia a kedy by ste mali navštíviť fyzioterapeutické centrum
Hoci sa pojmy fyzioterapia a fyzioterapeut čoraz viac skloňujú aj v našich končinách, pre mnohých sú stále neobjasnenou záhadou. Veď fyzioterapeut nie je ani lekár, ani masér, tak ako mi má vlastne pomôcť? Na túto aj ďalšie otázky ohľadom fyzioterapie nájdete odpoveď v našom článku.
Čo je to fyzioterapia
Fyzioterapia, inak nazývaná aj rehabilitácia, predstavuje nelekársky odbor zameraný na diagnostiku, liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu. Ide o liečbu, ktorej cieľom je udržanie a obnova maximálnej funkčnej zdatnosti, či obnovenie stratených schopností a funkcií ľudského organizmu v dôsledku zranenia či ochorenia.
Ako sa fyzioterapia delí
Fyzioterapia sa delí na:
- pracovnú,
- sociálnu,
- technickú,
- liečebnú,
- pedagogickú.
Princípy fyzioterapie
Princíp fyzioterapie je založený na 3 základných postupoch:
- diagnostika,
- liečba,
- prevencia.
Metódy a techniky využívané vo fyzioterapii
Fyzioterapia používa na liečbu fyzikálnu terapiu (napríklad elektroliečba, fototerapia, vodoliečba), pohybovú terapiu (rôzne druhy cvičenia – napríklad McKenzie metóda, SM systém, DNS, Mojžišovej metóda) a manuálne terapie (napríklad mäkké a mobilizačné techniky, postizometrická relaxácia).
Kto je to fyzioterapeut
Fyzioterapeut je zdravotnícky pracovník, ktorý sa stará o zdravie, špeciálne so zameraním na pohybový aparát. Využíva pritom rôzne fyzioterapeutické metódy a techniky. Každý fyzioterapeut má za sebou špecializované štúdium na strednej škole alebo štúdium na vysokej škole minimálne prvého stupňa.
Fyzioterapeuta si netreba zamieňať s masérom či trénerom. Fyzioterapeut v prvom rade diagnostikuje pacienta, odoberá jeho anamnézu, subjektívny a objektívny nález a aj zhodnotí prípadné lekárske nálezy a závery. Na základe tohto zhodnotenia následne stanoví liečebný plán, na základe ktorého pracuje s pacientom.
Ako pracuje fyzioterapeut
Pri prvotnej návšteve vykoná fyzioterapeut dôkladné vyšetrenie pacienta zamerané na odhalenie príčiny jeho problémov. Kvalitný fyzioterapeut sa vždy zameriava na človeka ako celok, nikdy nie len na jeho boľavé, problematické miesto.
Na základe tohto vyšetrenia si následne určí cieľ a metódy na jeho dosiahnutie. Pri každej ďalšej návšteve si následne orientačne vyšetrí pacienta a zhodnotí jeho pokroky, či zmenu ťažkostí a podľa toho upraví liečbu.
Súčasťou fyzioterapie je aj zameranie sa na fungovanie v každodennom živote. Fyzioteraput vás naučí správne sedieť, pracovať či vykonávať iné bežné činnosti s ohľadom na vaše zdravotné problémy či obmedzenia. Taktiež vám môže zadať aj cvičenie na doma, ktoré budete cvičiť samostatne podľa jeho odporúčaní medzi jednotlivými návštevami.
Pre koho je určená fyzioterapia a kto potrebuje fyzioterapeuta
Fyzioterapeut pracuje s ľuďmi rôznej vekovej kategórie, od bábätiek až po seniorov. Návšteva fyzioterapeutického centra je vhodná pre každého, kto sa chce aktívne podieľať na svojom zdraví, pociťuje bolesti pohybového aparátu či potrebuje rehabilitovať po zranení alebo operácii.
Fyzioterapia pomáha aj ženám, ktoré majú problém otehotnieť, zmierňuje alebo odstraňuje bolesti hlavy či pomáha znížiť psychické napätie a stres. Spolupráca s fyzioterapeutom môže byť aj vhodnou prevenciou pred nutnosťou chirurgického zákroku – napríklad pri mnohých problémoch s chrbticou, či forma ochrany pred problémami s pohybovým aparátom, ktoré idú ruka v ruke s pribúdajúcim vekom.
Odbornú pomoc fyzioterapeuta oceníte aj ak máte nejaké neurologické ochorenie (skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, stav po cievnej mozgovej príhode či operácii mozgu). V prípade športovcov môže správne zvolená fyzioterapia viesť k zlepšeniu výkonnosti.
Zjednodušene teda možno povedať, že nech už je cieľ akýkoľvek, fyzioterapia je vhodná pre každého a každému môže priniesť zvýšenie kvality života.
Na záver
Fyzioterapia dokáže zlepšiť život pacienta v mnohých ohľadoch. Základom je, aby pacient spolupracoval a aj sám chcel spraviť niečo pre svoje zdravie. Návšteva fyzioterapeuta nebude krokom vedľa v prípade, ak vás dlhodobo niečo bolí, máte sedavé zamestnanie či naopak namáhavú prácu. V prípade vážnejších problémov s pohybovým aparátom či po operácii alebo zranení, by mala byť návšteva fyzioterapeutického centra samozrejmosť.