Reflexná masáž chrbtice
Pri reflexnej masáži miestom zásahu nie je primárne postihnuté tkanivo alebo orgán, ale oblasť (koža, podkožie, väzivo...), kde sa porucha daného tkaniva alebo orgánu reflexne prejavila. Princípom reflexnej masáže je dráždenie nervových receptorov a očakávaná spätná reakcia na podráždenie. Konečným cieľom je ovplyvnenie tkaniva alebo orgánu reflexne. Odtiaľ pochádza názov reflexná masáž. Pri reflexnej masáži sa používa súbor špeciálnych techník a hmatov, ktoré volí fyzioterapeut podľa aktuálneho stavu klienta.
Indikáciami reflexnej masáže sú srdcovocievne ochorenia, rôzne ochorenia vnútorných orgánov, chrbtice, poúrazové a pooperačné stavy, poruchy nervovej a hormonálnej regulácie.
Reflexná masáž chodidiel
Reflexná masáž chodidiel je jednou z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny. Táto liečebná metóda vychádza z poznatku, že všetky nervové zakončenia ľudského tela tvoria reflexné zóny na chodidle. O reflexných zónach na chodidlách by sa dalo povedať, že sú usporiadané ako zmenšený obraz ľudského tela.
Tlačením a trením bodov na chodidle je možné veľmi spoľahlivo diagnostikovať a liečiť svaly, kĺby alebo vnútorné orgány. Reflexnou terapou je možné zlepšiť metabolizmus, ovplyvniť bolesť chrbta, kĺbov, urýchliť hojenie po úraze či operácii.
Klasická masáž
Patrí medzi holistické liečebné masérske techniky. Je najvyhľadávanejšou a najpoužívanejšou masérskou technikou. Môže byť celková alebo čiastočná (aplikácia len na časť tela). Jej dnešná podoba vychádza zo švédskej školy. Zahŕňa rôzne formy piatich základných hmatov (roztieranie, trenie, hnetenie, tepanie a vibrácia) zoradené do masážnej zostavy a často kombinované s ďalšími technikami ako napr. pasívne pohyby v kĺboch. Terapeut zvolí spôsob prevádzania masáže, jej rýchlosť, tlak a poradie hmatov podľa požadovaného efektu. Na rozdiel od reflexnej masáže, pri klasickej masáži využíva terapeut masážne prostriedky ako médium pre lepší kontakt a sklz. V kombinácii s použitím esenciálnych olejov sa klasická masáž stáva aromaterapiou.
Liečebný účinok spočíva v pôsobení na:
- prekrvenie kože a svalov,
- pohyb lymfy,
- cirkuláciu krvi,
- odstránenie svalového napätia,
- nervový systém,
- hormonálny systém.
Popri liečebnom má klasická masáž aj preventívny účinok. Taktiež je vhodne kombinovateľná s inými možnosťami terapie.