Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk
hallux valgus popis štádií

Hallux valgus – čo to je a ako problém riešiť

Hallux valgus je odborný názov zmeny postavenia kĺbu palca na nohe.

Pri hallux valgus dochádza ku vybočeniu článkov palca smerom k ostatným prstom. Táto deformita postihuje až 25% dospelej populácie v našej zemepisnej šírke. Teda je veľká pravdepodobnosť, že trápi aj vás alebo niekoho z Vašich blízkych.

hallux valgus vykrivenie palca

Príčinou vzniku býva kombinácia viacerých faktorov.

Často ide o genetickú predispozíciu, ale môže „pomôcť“ aj nevhodná (úzka) obuv, preťažovanie športom, úraz alebo reumatoidné ochorenia. Z dôvodu neprimerane vysokých nárokov na štruktúry okolo palcového skĺbenia často dochádza až k zápalu, ktorý môže byť veľmi bolestivý. Taktiež v snahe zastabilizovať preťažený segment, dochádza k hromadeniu väziva a následnému nevhodnému ukladaniu vápnika, čím sa deformita ešte zväčšuje.

Vybočenie palca a ako vyzerá deformácia prstov v pokročilom štádiu môžete vidieť na obrázkoch od našich pacientov.

hallux valgus porovnanie palcov
Upriamte pozornosť na palec

Terapeutické postupy zamerané len na zmiernenie prejavov (tlmenie bolesti liekmi, vyrovnávanie kĺbu nočnými dlahami či odďalovačmi palca) sú len doplnkové a neriešia príčinu. Taktiež iba terapia cvičením sa ukazuje ako neefektívna. Ak sa teda chcete vyhnúť operačnému zákroku, ktorý si vyžaduje obmedzenia, môže byť sprevádzaný aj komplikáciami prípadne recidívou, ponúkame praxou osvedčené riešenie. Z našich skúseností vyplýva, že zmena zaťaženia chodidla pomocou individuálnych stielok na mieru, zmení tlak na exponovaný kĺb palca. Úpravou postavenia chodidla a tým stereotypu chôdze dochádza k prirodzenejšiemu (fyziologickejšiemu) zaťaženiu. Odľahčenie preexponovaných štruktúr, vedie k rýchlej redukcii bolesti a zastaveniu procesu samotnej deformity. V kombinácii s cieleným remodelačným cvičením je možné postavenie kĺbu upraviť.

hallux valgus popis štádií
Porovnanie zdravého a deformovaného prsta

Ak zistíte akékoľvek obmedzenia v pohybe alebo bolesti, kľudne nás kontaktujte za účelom konzultácie priamo cez Facebook alebo emailom na: recepcia@revitalis.sk.

One comment on “Hallux valgus – čo to je a ako problém riešiť

  1. Dobrý deň, vedeli by ste mi poslať pár cvičení na palec? Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *