Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk

Pohybová fyzioterapia detí

Uff, aký komplikovaný názov. Áno ide o rehabilitačnú liečbu a terapiu cvičením, teda pohybom. Pre deti musí byť veľmi špecificky zvolená, a to pre každé dieťa prísne individuálne.

Je potrebné, ako sa hovorí, cvičenie ušiť „na mieru“.

fyzioterapia a deti
Deti potrebujú pohyb

Terapeut musí správnym spôsobom viesť terapiu, vhodne zohľadniť vek, emočný a sociálny aspekt svojho malého zverenca. Priateľský prístup terapeuta sa nám osvedčil ako kľúčový. Je potrebná dávka empatie na vystihnutie správneho rozloženia síl a najmä pre udržanie pozornosti malého cvičenca. Stáva sa, že spolupráca po čase klesá. Preto sa aj čas zvolenej terapie môže od „nálady“ dieťaťa meniť.

U nás sa dávkuje terapia od 30 do 50 minút na jedno sedenie, v závislosti od schopnosti spolupracovať adekvátne. Našim cieľom nie je vytvorenie širokej, často zbytočnej škály cvikov. Snažíme sa zamerať na tzv. slabý článok a na neho cieliť vybrané cvičenie. Veľmi často od nás z prvej hodiny dieťa odchádza na prekvapenie rodičov len s jedným max. dvoma cvikmi. Je to dostatočné, ak sú cviky indikované na základe perfektného funkčného vyšetrenia .

Našim cieľom je vytvorenie jednoduchého cca 10 minútového cvičenia na doma, avšak na dennej báze. 10 minút si vytvoríte denne, však! Ale ½ hodinu? Málokto.

Pravdaže je potrebná pravidelná kontrola, prípadná revízia a prispôsobovanie náročnosti cvičení aktuálnemu stavu. K dosiahnutiu úspechu je dôležitá dobrá motivácia dieťaťa. Kľúčová je však aj spolupráca rodiča. Deti potrebujú pomoc rodiča často len spočiatku, aby cvičenie bolo prevádzané korektne. Z tohto dôvodu si rodič robí foto alebo video – dokumentáciu počas našich spoločných terapií. Materiál slúži na korekcie pri domácom cvičení. Najčastejšie sa u detí stretávame s kĺbnou hypermobilitou, skoliózou či skoliotickým držaním tela a asymetricky plochými nohami, vpadnutými kolenami alebo členkami do X.

Tieto tri diagnózy bývajú spolu úzko späté. Tieto, ale aj iné problémy sa snažíme riešiť komplexne, a to so správne zvoleným
výberom cvikov a vybranými športovými aktivitami. Trik úspešnej liečby je v cielenej a pravidelnej pohybovej liečbe s nevyhnutnou individuálnou korekciou chodidiel. Všetko je veľmi špecificky indikované v závislosti od stavu a potrieb dieťaťa.
Náš úspech je trojrozmerný: motivované dieťa + spolupracujúci rodič + šikovný terapeut.

Viac k téme ako cvičiť s deťmi nájdete aj na našom YouTube kanáli.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *