Môže mať chodidlo vplyv na vznik skoliózy?
Často sa rodičia detí, ktoré k nám prichádzajú na cvičebný program cielene pre skoliózu prvý krát stretávajú s vyhodnocovaním postavenia chodidiel ako súčasť vstupného vyšetrenia.
Áno, je možné merať výšku pozdĺžnej vnútornej klenby a porovnávať, ako sa klenba správa na pravom a ľavom chodidle. Často totiž dochádza k jej asymetrii a tá vplýva na celý pohybový aparát. Keďže máme podlahy na ulici, doma, v škole rovné, akákoľvek asymetria sa rýchlejšie prejaví. Teda vedie až k zošikmeniu panvy a tým je vytvorená šikmá základňa, na ktorú nasadá chrbtica. Takto sa vytvára priestor k vyoseniu chrbtice do strán a vzniká skolióza.
Ak by sme chceli deskoliotizovať krivku skoliózy pravidelným hodinovým cvičením na dennej báze, nikdy sa nám to nepodarí, pretože dieťa bude behať, skákať, trénovať v stálej asymetrii chodidiel.
Príčiny asymetricky poklesnutej klenby sú mnohé. Môže ísť napr. o staré jednostranné zranenie – obyčajný vytknutý členok. Týždeň až dva odľahčujete zranenú stranu, ale už nikdy obe nezladíte rehabilitáciou, či športom. Príčiny sú aj dedičné, ako napr. generačné skrátenie dôležitej kosti chodidla …. tu obyčajne klienti prichádzajú na odpoveď prečo aj babka, mama a vnučka majú skoliózu. Mohli by sme menovať ďalšie príčiny, ale dôležitejšie je, že existuje riešenie.
Ak vyšetríme chodidlá a individuálne pripravíme stielku (vložku) do obuvi, korigujeme nielen chodidlo a jeho klenby, ale centrujeme aj vyššie postavené kĺby, panvu a tým dávame možnosť chrbtici pri cielenom cvičení napriamiť sa.
Máte otázky? Napíšte nám na: revitalis@revitalis.sk
O cvičení pre „skoliózy“ sa dozviete už čoskoro v našom ďalšom článku na blogu.