Bolesť chrbta – najčastejšie príznaky, príčiny a liečba
Bolesť chrbta je zdravotný problém, ktorý nehľadí na vek. Postihuje rovnako mladých, ako aj starých. Už od prvých príznakov znepríjemňuje každodenný život a pokiaľ sa situácia s bolesťami chrbtice nerieši, môže človeka úplne paralyzovať.
Súčasný životný štýl mnohých ľudí nahráva problémom s chrbtom. Sedavé zamestnanie, vozenie sa do práce autom, uprednostňovanie výťahu namiesto schodov či vysedávanie pred televíziou. Je ešte veľa činností, ktoré mnohí súčasní ľudia praktizujú a zároveň majú negatívny dopad na ich celkové zdravie. Jedným z častých prejavov je práve bolesť chrbta.
Čo stojí za bolesťou chrbta?
Príčin, prečo ľudí bolí chrbát je viacero.
- svalové napätie – ide o častý problém, ktorý sa vyskytuje najmä v povolaniach, pri ktorých sa dvíhajú ťažké predmety (napr. murári, tesári…). Dôvodom môže byť nesprávna technika zdvíhania bremien alebo dlhodobé opakovanie jedného a toho istého pohybu
- štrukturálne problémy – zväčša ide o tzv. posunutú platničku, teda stav, kedy sa platnička medzi stavcami poškodí a začne tlačiť na okolité nervy
- osteoporóza – je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate hustoty kostí. Výsledkom môžu byť drobné zlomeniny v stavcoch, ktoré sa prejavia silnými bolesťami
- artritída – ochorenie spôsobujúce ubúdanie chrupavky v kĺboch. Postupná redukcia môže viesť k bolestiam najmä v dolnej časti chrbta
- ďalšie príčiny bolesti chrbtice a chrbta – ak pociťujete dlhodobo problémy s chrbtom aj napriek tomu, že nemáte namáhavú prácu, problémy s kĺbmi či osteoporózu, určite navštívte svojho lekára. Ten diagnostikuje skutočnú príčinu bolesti, ktorá sa len prejavuje ako problém s chrbtom. Popravde, môže ich byť celá rada od gynekologických ochorení, zrastov na vnútorných orgánoch, vzdialená svalóvá nerovnováha, cez bakteriálne či vírusové ochorenia až po obličkové kamene
Príznaky bolesti chrbta
Príznaky bolesti môžu mať rôznu formu. Nepríjemné pocity niektorej časti chrbta však môžu vyžarovať aj do oblasti hrudníka, hlavy, ramena či dokážu spôsobiť tŕpnutie rúk. Bolesť však zvykne vystrelovať aj do nôh (najmä v prípade problémov s dolnou časťou chrbtice) alebo sa môže prejaviť náhle pri vstávaní či dlhom státí.
Neodkladajte návštevu lekára
V prípade pretrvávajúcich problémov s bolesťou chrbta treba vážiť návštevu lekára alebo fyzioterapeuta. Ten v prvom rade vyšetrí schopnosť stáť a chodiť, rozsah pohybu chrbtice a reflexy. V prípade, že sa mu nepodarí pomocou týchto jednoduchých techník určiť diagnózu, využije pomoc medicínskych prístrojov.
Pomocou röntgenového vyšetrenia zistí stav kostí, teda či nie sú oslabené, prípadne nemajú drobné zlomeniny. Počítačová tomografia a magnetická rezonancia dokážu vyhodnotiť stav platničiek, väzov, svalov a nervov. Krvné a močové testy určia potenciálne zápaly v tele a kostný sken ukáže prípadné komplikácie, ktoré nezistil röntgen.
Na bolesť chrbta pomôže cvičenie aj masáž
Liečba bolesti chrbta záleží od toho, čo spôsobuje daný stav. Pokiaľ stojí za bolesťou napríklad stuhnuté svalstvo, svalová dysbalancia alebo porucha na úrovni platničky bude ideálnym riešením navštíviť fyzioterapeuta. Ten vás opätovne vyšetrí a vytvorí vám cvičebný terapeutický program na mieru. Ak pôjde o cvičenie, individuálne s vami cvičenia natrénuje, aby ste vedeli, ako ich správne vykonávať. Stuhnuté svalstvo cvičením povolí a navyše sa pri dodržiavaní cvičebného plánu nebude v budúcnosti problém opakovať.
Pokiaľ je situácia s bolesťou chrbtice väčšia a závažnejšia, lekár môže predpísať užívanie liekov. Ich pravidelná konzumácia môže zmierniť zápal resp. utlmovať bolesť. Podobne fungujú aj rôzne gély a masti. Pokiaľ neexistuje žiadne iné riešenie, môže doktor odporučiť aj chirurgický zákrok.
Tipy ako predísť bolestiam chrbta
Väčšine bolesti chrbta sa dá predísť prevenciou. Základom by malo byť cvičenie, do ktorého zapojíte aj cviky na chrbticu. Na pohybový aparát je zamerané napríklad cvičenie Pilates, cvičenie s elastickými lanami / pásmi alebo Jóga. Úspešná je individuálna práca „ušitá na mieru“.
Podstatné na predchádzanie bolesti chrbtice je správne sedenie za počítačom a v aute. Odborníci odporúčajú robiť si pravidelné prestávky pri sedavej práci aspoň raz za hodinu. Taktiež je dobré zaradiť do svojej rutiny aktívny pohyb minimálne vo forme prechádzok (pokiaľ možno každý deň).
Niekoho možno prekvapí, že v rámci odporúčaní ako predchádzať bolestiam chrbtice je aj relax. Stres pôsobí negatívne na naše držanie tela a spôsobuje napätie svalov. Pravidelná relaxácia preto pomôže uvoľniť chrbticu a tým znížiť riziko prípadnej bolesti.
Dôležitá forma prevencie je aj správny matrac. V spánku strávime zhruba tretinu dňa. Pokiaľ teda spíme na zlom matraci, musí sa to zákonite prejaviť aj na stave chrbtice. Ženy by sa mali vyhnúť topánkam s vysokým podpätkom. Pri nosení takéhoto druhu obuvi je váha tela nerovnomerne rozložená na chodilo, čo má opäť negatívny dopad na chrbticu.
Podstatné pre bezproblémový stav chrbtice je hmotnosť. Kilá navyše zvyšujú tlak vyvíjaný na chrbtové svalstvo, stavce a platničky. Snažte sa preto držať sa blízko ideálnej hmotnosti.
Bolesti chrbta, ktoré trvajú viac než dva týždne je potrebné začať riešiť. Výrazne totiž obmedzujú životnú pohodu. Navyše, ak sa problém zachytí v zárodku, dá sa ľahšie vyliečiť, než keď sa s riešením otáľa.