Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk

Skolióza – strach a bolesti alebo absolútna neznáma!

Skolióza je pre mnohých ľudí nočnou morou, pre iných zase absolútnou neznámou. Preto je na čase povedať si k tejto téme viac faktov.

Skolióza čo to vlastne je?

O skolióze chrbtice hovoríme, keď dochádza k jej priestorovej deformácii predovšetkým do strán, ale často spojenej s rotáciou stavcov. Vychýlenie od stredovej osi chrbtice, ovplyvňuje aj iné systémy súvisiace s napätím svalov, fungovaním vnútorných orgánov. Pribúdajúca deformita hrudníka zasahuje do stereotypu dýchania. Rotácia stavcov spôsobuje vizuálny efekt „hrbu“. A práve z tohto dôvodu je skolióza zaťažujúca aj psychicky. Berúc do úvahy fakt, že o 30% sú skoliózou postihnuté viac dievčatá ako chlapci, je to v období „– násť ročných“ poriadne tvrdá lekcia života.

 

 

Máme efektívne riešenie?

Áno, máme. Ak je človek pripravený so skoliózou bojovať dlhodobo.

Byť totiž vedený na oddelení u lekára špecialistu a pravidelne sledovať RTG snímky naozaj nestačí.

Zvíťaziť možno len systematickými opatreniami. Poďme si teda povedať, ako postupujeme u nás v centre fyzioterapie, aby sme dosiahli cieľ: zvrátiť alebo zastaviť krivky skoliózy. Vstupné vyšetrenie zahŕňa funkčné testy, analýzu svalových možností, rozbor reálnych korekcií. Súčasne testujeme chodidlá ako sa správajú bez záťaže/v záťaži, aby sme neopomenuli vzťah chodidla voči chrbtici.

 

Na základe získaných informácii pripravujeme individuálne modelovaný program:

Program terapie:

– Ak asymetria chodidiel prispieva ku skoliotickej krivke (čo je časté), zhotovujeme individuálne korekčné stielky (vložky) do obuvi.

– Samotná liečba začína sa vylúčením polôh, v ktorých by pacient nemal oddychovať, študovať a pod. Namiesto zabehnutých

zvyklostí sa spolu učíme ako chrbticu napolohovať proti skoliotickej krivke, ako si napr. čítať a pritom „sa liečiť“.

– Cvičenia aktívneho typu sú modelované presne deskolioticky a pokiaľ je súčasťou stavu aj rotácia stavcov, je nevyhnutný výber derotačnej korekcie.

– Režim cvičenia doma vyžadujeme na 10 – 15 min. avšak denne. Vyberáme 3-5 cvičení, čo sa potvrdilo ako najefektívnejšie.

– Pri kontrolných terapiách vyžadujeme prítomnosť rodiča, ktorý si vytvára

fotodokumentáciu alebo videozáznam k pripomenutiu detailov cvičenia.

– Počas doby liečby vedieme fotodokumentáciu postupného zlepšovania stavu. Je to mimoriadne motivujúci moment v celkovej terapii so skoliózou. Ak si myslíte, že ste odhodlaný zabojovať so skoliózou, my sme pripravení pomôcť vám.

Viac k téme sa dozviete aj v našom krátkom videu – už onedlho na facebooku. Sledujte nás! 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *