Navštívte nás
Pekná cesta 15, 831 52 Bratislava
Zavolajte nám
02/44 87 33 33
Napíšte nám
recepcia@revitalis.sk

Môže mať chodidlo vplyv na vznik skoliózy?

Často sa rodičia detí, ktoré k nám prichádzajú na cvičebný program cielene pre skoliózu prvý krát stretávajú s vyhodnocovaním postavenia chodidiel ako súčasť vstupného vyšetrenia. Áno, je možné merať výšku pozdĺžnej vnútornej klenby a porovnávať, ako sa klenba správa na pravom a ľavom chodidle. Často totiž dochádza k jej asymetrii a tá vplýva na celý pohybový aparát. Keďže máme podlahy na ulici, doma, v škole rovné, akákoľvek asymetria sa rýchlejšie prejaví. Teda vedie až k zošikmeniu panvy a tým je vytvorená šikmá základňa, na ktorú nasadá chrbtica. Takto sa vytvára priestor k vyoseniu chrbtice do strán a vzniká skolióza.

Ak by sme chceli deskoliotizovať krivku skoliózy pravidelným hodinovým cvičením na dennej báze, nikdy sa nám to nepodarí, pretože dieťa bude behať, skákať, trénovať v stálej asymetrii chodidiel.
Príčiny asymetricky poklesnutej klenby sú mnohé. Môže ísť napr. o staré jednostranné zranenie – obyčajný vytknutý členok. Týždeň až dva odľahčujete zranenú stranu, ale už nikdy obe nezladíte rehabilitáciou, či športom. Príčiny sú aj dedičné, ako napr. generačné skrátenie dôležitej kosti chodidla …. tu obyčajne klienti prichádzajú na odpoveď prečo aj babka, mama a vnučka majú skoliózu. Mohli by sme menovať ďalšie príčiny, ale dôležitejšie je, že existuje riešenie.

Ak vyšetríme chodidlá a individuálne pripravíme stielku (vložku) do obuvi, korigujeme nielen chodidlo a jeho klenby, ale centrujeme aj vyššie postavené kĺby, panvu a tým dávame možnosť chrbtici pri cielenom cvičení napriamiť sa.

Máte otázky? Napíšte nám na: revitalis@revitalis.sk

O cvičení pre „skoliózy“ sa dozviete už čoskoro v našom ďalšom článku na blogu.

Viete čo je hallux valgus?

hallux valgus vykrivenie palca

Hallux valgus je odborný názov zmeny postavenia kĺbu palca na nohe.

Pri hallux valgus dochádza ku vybočeniu článkov palca smerom k ostatným prstom. Táto deformita postihuje až 25% dospelej populácie v našej zemepisnej šírke. Teda je veľká pravdepodobnosť, že trápi aj vás alebo niekoho z Vašich blízkych.

Príčinou vzniku býva kombinácia viacerých faktorov.

Často ide o genetickú predispozíciu, ale môže „pomôcť“ aj nevhodná (úzka) obuv, preťažovanie športom, úraz alebo reumatoidné ochorenia. Z dôvodu neprimerane vysokých nárokov na štruktúry okolo palcového skĺbenia často dochádza až k zápalu, ktorý môže byť veľmi bolestivý. Taktiež v snahe zastabilizovať preťažený segment, dochádza k hromadeniu väziva a následnému nevhodnému ukladaniu vápnika, čím sa deformita ešte zväčšuje.

Vybočenie palca a ako vyzerá deformácia prstov v pokročilom štádiu môžete vidieť na obrázkoch od našich pacientov.

hallux valgus porovnanie palcov
Upriamte pozornosť na palec

Terapeutické postupy zamerané len na zmiernenie prejavov (tlmenie bolesti liekmi, vyrovnávanie kĺbu nočnými dlahami či odďalovačmi palca) sú len doplnkové a neriešia príčinu. Taktiež iba terapia cvičením sa ukazuje ako neefektívna. Ak sa teda chcete vyhnúť operačnému zákroku, ktorý si vyžaduje obmedzenia, môže byť sprevádzaný aj komplikáciami prípadne recidívou, ponúkame praxou osvedčené riešenie. Z našich skúseností vyplýva, že zmena zaťaženia chodidla pomocou individuálnych stielok na mieru, zmení tlak na exponovaný kĺb palca. Úpravou postavenia chodidla a tým stereotypu chôdze dochádza k prirodzenejšiemu (fyziologickejšiemu) zaťaženiu. Odľahčenie preexponovaných štruktúr, vedie k rýchlej redukcii bolesti a zastaveniu procesu samotnej deformity. V kombinácii s cieleným remodelačným cvičením je možné postavenie kĺbu upraviť.

hallux valgus popis štádií
Porovnanie zdravého a deformovaného prsta

Ak zistíte akékoľvek obmedzenia v pohybe alebo bolesti, kľudne nás kontaktujte za účelom konzultácie priamo cez Facebook alebo emailom na: recepcia@revitalis.sk.

Zdravý chrbát bez bolesti – téma, ktorá spája jogu a fyzioterapiu

Poznatky z fyzioterapie robia cvičenie jogy účinnejším

V joge aj vo fyzioterapii, je chrbtica a dobrá kondícia jednou zo spoločných tém. Poznanie o chrbtici vie napomôcť zefektívniť vaše cvičenie jogy a urobiť ho účinnejším. Správne cvičenia podporujíu nielen zdravie chrbtice, ale aj ostatných častí tela.

Fyzioterapia aj joga sa téme bolesti chrbtice venujú veľmi podobne a na určité otázky aj podobne odpovedajú.

joga a fyzioterapia
Zdravý chrbát bez bolesti

Prevencia je však veľmi náročná, keďže téma starania sa o svoj chrbát dnes nie je “spoločensky” zakotvená v našom živote tak ako napríklad starostlivosť o zuby. Môže sa vám toto prirovnanie zdať zábavné ale pred 30 rokmi nás zubári učili prevencii a starostlivosti o náš chrup. Dnes je staranie sa o zuby pre každého, kto si chce šetriť zdravie a peňaženku samozrejmosťou.

Dnes pred nami teda stojí úloha naučiť sa starať o svoju chrbticu pravidelne a s radosťou. 🙂

joga a fyzioterapia
Cvičte s radosťou

Zanedbaná starostlivosť o chrbticu je nielen veľmi bolestivá a ovplyvňuje celkový komfort ale môže byť aj veľmi náročná po organizačnej a finančnej stránke. Dochádzanie na rehabilitáciu, pravidelné cvičenie v domácom prostredí, nákup pomôcok ako aj pravidelné kontroly sú pre mnohých pacientov neprekonateľnou prekážkou.

Na túto tému sme sa rozprávali v akadémii vzdelávania a jogy ASANA už minulý rok. Rozhovor s Luciou Mercekovou a video si môžete pozrieť priamo tu:

 

Ak máte potrebu venovať sa vašej chrbtici z dôvodu bolesti alebo chcete už radšej cvičiť preventívne, neváhajte nás kontaktovať na čísle 0918 620 944 alebo mailom na cez recepcia@revitalis.sk